• Referat Komunikacji Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego informuje, iż od 1 stycznia 2024 r. zmienił się obowiązek właścicieli pojazdów. Więcej informacji TUTAJ.

DRK XIX - Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie.

Symbol:

DRK XIX

Referat Komunikacji
ul. Szkolna 28,
tel. 44 732 76 92, 44 732 18 21

1. Wniosek o wymianę zagranicznego prawa jazdy na polskie: DRK XV, XVI, XVII, XIX, XX, XXI, XXII, XXIII, XXIV.

2. Załączniki:
• kolorowa fotografia o wymiarach 35 x 45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowująca naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy
do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów
z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami; fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku; osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami; w takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny - w takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej; dopuszcza się załączanie zdjęcia wykonanego techniką cyfrową zapisanego na zewnętrznym nośniku danych;
• kopia posiadanego prawa jazdy wraz z tłumaczeniem na język polski, sporządzonym
lub poświadczonym przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej; do dokonanego tłumaczenia dołącza się w sposób trwały kopię przetłumaczonego dokumentu;
• kopia karty pobytu, wizy lub innego dokumentu potwierdzającego posiadanie prawa pobytu
na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo zaświadczenie, że studiuje co najmniej od 6 miesięcy,
• dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy – 100,00 zł.,
3. Do wglądu:
• dokument tożsamości, karta pobytu, wiza, inny dokument
• prawo jazdy zagraniczne.

Opłata za blankiet prawa jazdy – 100,00 zł 
Opłatę wnosi się w dniu złożenia wniosku w kasach Urzędu Miasta:

Wniosek można złożyć w Referacie Komunikacji Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego przy ul. Szkolnej 28.


Do 30 dni.

Odwołanie od decyzji o odmowie wydania/ wymiany karty kwalifikacji kierowcy, wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim, mieszczącego się przy ul. Słowackiego 19, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
Przed upływem terminu do wniesienia odwołania, strona może zrzec się prawa do     wniesienia odwołania wobec Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Z dniem doręczenia Prezydentowi Miasta Piotrkowa Trybunalskiego oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna. Organ może odstąpić od uzasadnienia decyzji, gdy uwzględnia ona w całości żądanie strony.
Decyzja uwzględniająca w całości żądanie strony, staje się ostateczna. Na taką decyzję  przysługuje stronie skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Zagraniczne prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania odpowiednim pojazdem silnikowym
na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia stałego lub czasowego pobytu.

Osoba posiadająca ważne krajowe prawo jazdy wydane za granicą, może otrzymać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, po zwrocie zagranicznego dokumentu.

Jeżeli prawo jazdy wydane za granicą nie jest określone w konwencjach o ruchu drogowym, dodatkowym warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy, jest złożenie z wynikiem pozytywnym części teoretycznej egzaminu państwowego.

Nie wymaga się tłumaczenia na język polski prawa jazdy wydanego zgodnie z wzorem określonym w załączniku 1
do dyrektywy nr 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy (przekształcenie) (Dz. Urz. UE L 403 z 30.12.2006, str. 18, ze zm.) oraz w załącznikach 1 i 1a do dyrektywy Rady 91/439/EWG z dnia 29 lipca 1991 r. w sprawie praw jazdy (Dz. Urz. UE L 226 z 10.09.2003, str. 4, ze zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 7, t. 7, str. 441, ze zm.);

W przypadku złożenia wniosku w formie elektronicznej, wniosek winien być opatrzony: podpisem, potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, bądź bezpiecznym podpisem elektronicznym,  weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Wnioskodawca, wypełnia wniosek za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej, zamieszczonej na stronie internetowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych  S.A.

Do wniosku osoba ubiegająca się o wydanie prawa jazdy lub pozwolenia dołącza, w formacie i zgodnie z wymaganiami podanymi przez ministra właściwego do spraw transportu elektroniczne kopie wymaganych dokumentów.


  • -art. 14 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U.  2023, poz. 622 ze zmianami).

Załączniki

  1. Wniosek

    (pdf) 0.04mb

  • Referat: Referat Komunikacji
  • Kategoria: Prawo jazdy
  • Data publikacji: 2020-10-08
  • Data modyfikacji: 2023-07-10
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
1 + 5 =
Link
1 + 5 =